Vertaisvapaaehtoiseksi isä-vauvakahvilaan

Yhteinen turvaverkko -hankkeemme Isä-vauvakahvila aloittaa uutena toimintona elokuussa 2025. Isä-vauvakahvilat kokoavat yhteen torstaiaamuisin vanhempainvapaalla olevia alle 3-vuotiaiden lasten isiä lapsineen. Kahvila kokoontuu Laivapuiston perhetalossa keskustassa kerran viikossa.

Ajankohta: Isä-vauvakahvila kokoontuu torstaisin kello 10:00 - 12:00 alkaen 14.8.2025

Saapumisohjeisiin pääset tästä

Tehtävä: Haemme isiä vertaisvapaaehtoisiksi toimimaan Isä-vauvakahviloissa ohjaajan apulaisina ja vertaisina asiakasperheille. Kahvilassa valmistellaan ja tarjoillaan kahvit/teet, jutellaan ja touhuillaan yhdessä. Isä-vauvakahvilan ohjelmaa ja tapaamisten sisältöä suunnitellaan yhdessä vapaaehtoisten ja asiakkaiden kanssa. Nyt onkin mahdollisuus päästä luomaan ja kehittämään uutta, isien ja vauvojen/lasten näköistä toimintaa! Tärkein vapaaehtoisen tehtävä on ihmisten kohtaaminen, kuunteleminen ja keskustelu.

Erityistaidot: Kohtaamispaikkatoiminta vaatii vapaaehtoisiltamme intoa ja kykyä kohdata eri ikäisiä ihmisiä ja erilaisia perheitä avoimesti ja kunnioittavasti. Muuten pärjäät arjen perustaidoilla ja iloisella asenteella! Isäkahvilan vapaaehtoisille järjestetään pieni info/koulutustilaisuus elokuussa.

Mitä sinä saat: Vapaaehtoisena pääset tutustumaan osastomme lapsi- ja perhetyöhön, sen tekijöihin sekä kohtaamispaikkatoimintaamme. Kohtaamiset ihmisten kanssa antavat usein vapaaehtoisillemme merkityksellisyyden kokemuksia sekä iloa. Kirjoitamme myös halutessasi aina todistuksen meillä tehdystä vapaaehtoistyöstä.

Sitoutuminen: Isä-vauvakahvilan vertaisvapaaehtoiseksi voi tulla kerran viikossa tai kerran vuodessa -sinä valitset miten tiivis osallistumistahtisi on. Voit myös olla mukana lyhyemmän pätkän, esimerkiksi vanhempainvapaasi ajan.

Lisätietoja toiminnasta: Lisätietoja tehtävästä saat hankkeen koordinaattoreilta.