Miina Sillanpään ja kansalaisvaikuttamisen päivä 1.10.
1.10.2026
Järjestöjen ja kansalaisvaikuttamisen päivää vietetään Suomen ensimmäisen naisministerin Miina Sillanpään liputuspäivänä.
Miina Sillanpää oli aktiivinen toimija niin politiikassa kuin sen ulkopuolellakin: Hän nosti esille monia yhteiskunnallisia epäkohtia, ja tuki puheenvuorojaan tarttumalla toimeen niiden korjaamiseksi. Miina Sillanpään perintö näkyy ja kuuluu yhä tänäkin päivänä monissa järjestöissä ja toimijoissa, joiden pyrkimyksenä on parantaa yhteiskunnan vähäosaisten asemaa.
Juhlistamme kansalaisvaikuttamisen ja järjestöjen päivää tilanteessa, jossa niiden ääni ja työ uhkaa hiljentyä merkittävästi. Kuulemme kauniita puheita ennaltaehkäisevän ja kohtaavan työn tärkeydestä, mutta samaan aikaan leikataan juuri siitä rahoituksesta jolla on mahdollistettu työtä niiden hyväksi, joiden ääni ei yhteiskunnassamme muuten kuuluisi.
Demokratia on sitä, että jokaisella on mahdollisuus tulla kuulluksi sekä mahdollisuus osallistua ja kokea kuuluvansa niihin yhteisöihin ja siihen yhteiskuntaan jossa elää.
Järjestöt, yhdistykset, vapaaehtoiset sekä aktiiviset yhteisöt tekevät tämän mahdolliseksi. Samalla kun vahvistamme yhteisöllisyyttä ja kansalaisvaikuttamista, vahvistamme myös yhteiskunnan kriisinkestävyyttä ja sisäistä turvallisuutta.
Yhdistyksellämme on takanaan yli sata vuotta historiaa. Sellaiseen aikaan mahtuu monia yhteiskunnan murroksia: Kasvukausia ja lamaa, sotaa ja rauhaa. Välillä yhdistyksen toiminta on ollut kasvavaa ja välillä hiljaisempaa. Yhteistä pitkälle historialle on se, ettei koskaan toiminnan ja ennen kaikkea lasten, nuorten ja perheiden suhteen ole luovutettu.
Myös se toistuu ajassa, että tamperelaisilla lapsilla, nuorilla ja perheillä on aina ollut, on juuri nyt ja tulee aina olemaan erilaisia tarpeita, haasteita ja huolia. Meidän tehtävämme on keksiä kerta toisensa jälkeen se, miten noihin tarpeisiin voisi parhaiten vastata niillä resursseilla ja voimavaroilla, jotka meillä on kulloinkin käytettävissämme.
Järjestöjen päivänä on hyvä muistaa, ettemme tee työtämme tyhjiössä: Vapaaehtoiset, jäsenet, yhteistyökumppanit sekä jokainen palveluitamme käyttävä ja toiminnoissamme kävijä tukee ja vaikuttaa toimintaamme.
Hyvä tapa kunnioittaa Miina Sillanpään perintöä ja jatkaa hänen työtään onkin toimia: Valita itselle läheinen järjestö, yhdistys tai yhteisö, ja osallistua toimintaan vapaaehtoisena, jäsenenä tai vaikkapa lahjoittamalla. Juuri niillä resursseilla joita on antaa, ja tavoilla jotka tuntuvat itselle sopivimmilta.
Lue lisää Miina Sillanpään elämäntyöstä, sekä kansalaisvaikuttamisen päivästä:
Miina Sillanpään Seura
Miina Sillanpään Säätiö


